Ha rögtön egy letölthető mintamenüben gondolkodsz, ahelyett, hogy megismernéd a saját szokásaidat, a tested jelzéseit és a célodhoz mért igényeidet, szükségleteidet, beleeshetsz abba a hibába, hogy egy számodra nem ideális sablonétrendbe botlasz. Nem mindenkire húzható rá a napi 5-szöri étkezés vagy a reggelire ajánlott 40 grammnyi zabpehely. A “minták” persze egyfelől jók; adnak egy keretet, a legtöbb ilyen étrend jó alapokon nyugszik, másfelől viszont célszerűbb egyénre szabni az étrended.
Gyakorlati tipp
Lényeges lesz azonban tápanyagok aránya is (lsd. következő pontok), mert bár összességében az egy nap alatt elfogyasztott energia (kcal) lesz a mérvadó súlyváltozás esetén, mégsem mindegy, hogy zsírból vagy fehérjéből fogyasztasz többet/kevesebbet! Ezért is becsapósak az előre kiszámolt mintamenük.
A legtöbbször ezzel a problémával találkozom munkám során: az energiabevitel a célnak megfelelő, de egyik-másik energiát adó tápanyag azaz a szénhidrát, zsír vagy fehérje aránya nem megfelelő! Kutatások azt találták, hogy rövidtávon (3 hónap) a csökkentett szénhidrát-tartalmú étrendek nagyobb mértékű súlycsökkenést eredményeznek, mint az alacsony zsírtartalmú diéták, de hosszútávon nem találtak hasonló összefüggést. Sőt, a szénhidrátok túl drasztikus csökkentése, megvonása számos egészségügyi problémát és következményt vonhat maga után, pl. enerváltság, hangulatingadozások, depresszió, emésztési gondok, szénhidrátanyagcsere-zavarok (inzulinrezisztencia), pajzsmirigybetegségek, (női) hormonális problémák.
Gyakorlati tippek
A mai napig az a tévhit kering, hogy a szénhidrát bűnös, zsiradékot pedig korlátlanul fogyaszthatunk. Tény, hogy ha megfosztjuk a szervezetet az elsődleges és legkönnyebben energiává alakítható tápanyagtól, azaz a szénhidráttól, akkor kénytelen lesz a test egyéb energiaraktáraiból, a zsírszövetből és (rosszabb esetben) izomzatból üzemanyagot előállítani. Ugyanis a testnek van egy ún. glükoneogenezis, azaz nem szénhidrátból energiát nyerő képessége. Azonban mint említettem, hosszútávú eredményt nem az egyoldalú, egy-egy tápanyagot túlságosan lecsökkentő étrendekkel fogsz elérni!
Gyakorlati tippek
Ez a két kifejezés több mindent takarhat. Előbbi kifejezés utalhat arra a “jelenségre”, hogy bár egy terméknek nagyon alacsony a szénhidrát-tartalma, de dúskál a zsiradékban és így még energiadúsabb is, mint egy hagyományos alapanyagokból készült hasonló nasi. Utalhat egy speciális, pl. fehérjeszegény étrendben alkalmazott termékre is. A “light” jelző nem mindig a hozzáadott cukormentességre utal, sok esetben a zsírszegénységet jelöli. És persze fordítva; lehet cukormentes, de magas zsírtartalmú.
Gyakorlati tippek
Megoszlanak a vélemények, mennyire kell “tisztán” étkezni és tartani magunkat a kiszabott étrendhez. Az viszont egyértelmű, hogy ha hetente kétszer-háromszor is beiktatsz egy kis lazítást, a szervezetednek nincs lehetősége feldolgozni, hogy valójában életmódot változtatsz.
Gyakorlati tippek
Sokan vallják, hogy naponta csak 3-szor esznek, odafigyelnek, mégsem fogynak. Az ebédfőzés közbeni kóstolást, a reggeli juice-t vagy a délutáni tejeskávét már elfelejtik. Pedig ezek mind-mind beleszámolandók a napi energiabevitelbe!
Gyakorlati tipp