A legtöbb divatos diétás irányzat felhívja a figyelmet arra, hogy ha nem követjük pontosan a szabályokat, akkor nem fog csökkenni a súlyunk, és hogy semmiképpen ne térjünk vissza a régi étkezési szokásainkhoz, különben a leadott kilók visszakúsznak. Ez már önmagában egy nagy kérdés: miért hízza vissza a fogyókúrázók 45-95(!) százaléka a leadott súlyt? Emögött ösztönös, pszichés, biológiai folyamatok is megbújhatnak. Ráadásul minél többször “fogyókúrázik” valaki, annál kevésbé lesz sikeres a súlycsökkentés. Ennek hátteréről az intuitív étkezésről szóló cikkemben írtam pár gondolat erejéig. A megoldás egyébként nagyon egyszerű: változtassunk életmódot, keressünk olyan hosszan (leginkább élethosszig) tartható étkezési, táplálkozási módot, rendszert, amibe nem bukunk bele egy-két hónap után.
Étkezésbeli “csalásnak” hívjuk általában, ha egy szigorú szabályokra és pillérekre, sok esetben konkrét menüjavaslatokra épülő diéta során olyan ételt, italt fogyasztunk el, amit egyébként nem szabadna – legalábbis az irányzat szerint.
Akadnak olyan irányzatok, ahol viszont kötelező jelleggel ajánlják a cheat day (magyarul: csalónap) beiktatását, pontosabban mikor egy-egy csalóétkezéssel jutalmazzuk meg magunkat. Ilyenkor mindent, amit csak megkívánunk és belénk fér, elfogyaszthatunk. E szerint a megközelítés szerint ilyenkor “felpörgetjük” az anyagcserénket, ahelyett, hogy raktározni kezdene a szervezet. Megjegyzem, heti egy-két ilyen alkalommal maximum annyira pörgetjük fel, hogy gyakran fogjuk látogatni a mellékhelyiséget…
Azt gondolom, elsősorban a legjobb volna olyan táplálkozási módot és rendszert kialakítani, ami minden nap, egész éven, sőt egy egész életen át fenntartható. Ebbe bizony bele kell, hogy férjen egy-két szelet sütemény, a kedvenc csokinkból pár kocka vagy a nagyi krémese. De még akkor sem dől össze a világ, ha egy pohár minőségi alkoholos italt is megiszunk.
Fontos! Szó sincs arról, hogy minden nap desszerttel kellene zárni a főfogásokat, vagy hogy nassoljunk vacsora után! Azt kell tudatosítani magunkban, hogy olyat enni, amit a társadalom és az egészségtudomány “egészségtelennek” titulál, még nem bűn. És egy kis adalék: ahhoz, hogy valóban adjunk egy pofont az egészségünknek, minden nap többször kellene olyan ételeket, italokat fogyasztani, amiknek egészségkárosító hatást tulajdonítanak. És természetesen ez is igaz visszafelé: azért, mert hetente egy-két alkalommal megeszünk egy adag salátát, még nem sokat tettünk testünk optimális működéséért.
Ma már tudjuk azt, hogy a fogyókúrázók többsége azon bukik el, hogy nincsenek kellőképpen pszichésen támogatva – ehhez pedig erőteljesen hozzájárul a bűntudatkeltés is a médián keresztül.
Abban az esetben, ha valaki mégis ragaszkodik a túlzott mértékű energia-, azaz kcal-megvonáshoz, valószínű gyors eredményt, tehát testsúlycsökkenést fog tapasztalni. A fogyási ütem azonban legtöbb esetben lassul az első pár hónap után, hiszen a szervezet elkezd alkalmazkodni az alacsony energiabevitelhez – mondhatni, megtanul kevesebb kcal mellett is optimálisan működni. Hosszú távon azonban ennek egészségügyi következményei is lehetnek, mint például pajzsmirigy-alulműködés, koncentrációs zavarok, szorongás, rossz közérzet (akár depresszió is), inzulinrezisztencia, hölgyeknél ciklusproblémák.
Szigorú fogyókúra során nem ritka, hogy ún. reverz diétát javasolnak, mikor a szigorú megvonások helyett pár hétig egy mindent tartalmazó, magasabb energiatartalmú étrendet kell követnie az egyénnek. Ennek élettani előnyeit bizonyították, de a leginkább érezhető “mellékhatása”, hogy bár az első pár napban felszaladhat néhány kiló (ami leginkább a vizesedés következménye), utána akár további súlycsökkenést is eredményezhet azáltal, hogy alacsony energiabevitel utáni huzamosabb ideig történő kcal-növelés valóban “gyorsítja” az anyagcsere-folyamatokat. A megszállott fogyókúrázók a megszorító, illetve a reverz szakaszokat folyamatosan váltogatják. Hosszú távon nem biztos, hogy egy átlagembernek előnyös ez a fajta étkezési mód, és szakmai szemmel egyáltalán nem támogatható.