A legegészségesebbnek a szakértők azt vélik, hogyha tisztán víz formájában fogyasztjuk azt a kellő mennyiséget, nem pedig magas koffeintartalmú, cukros üdítőitalok formájában. Mivel a víz a napközben leadott, elvesztett folyadékot igyekszik helyettesíteni, ezért fontos, hogy a nap folyamán mindig pótolva legyen. Ha kevesebb vizet pótolunk, vagy több folyadékot veszít a szervezetünk, mint amennyit kellene, akkor lép fel a dehidratáció, mely jelentős veszélyekkel is járhat. A szervezet a vízhiányra többfajta tünettel reagál, melyek közül a leggyakoribbak az alábbiak:
A folyadékvesztéssel gyakran előtérbe kerülnek a migrénes fejfájások. A kellemetlenség miatt hajlamosak vagyunk első, legegyszerűbb megoldásként a fájdalomcsillapítóhoz nyúlni, pedig a szervezetünk lehet éppen csak folyadékért kiált. Főként elmondható ez, ha egy stresszes napot éltünk át, esetleg egy átmulatott éjszakán vagyunk túl, akkor nagy valószínűséggel folyadékveszteség miatt alakult ki a fejfájás. Ezért érdemesebb inkább a fejfájás kezdetén 1-2 pohár víz elfogyasztásával indítani, esetleg magas víztartalmú étellel pótolni a napközben elfelejtett folyadék bevitelét. A legmagasabb víztartalmú gyümölcsök, zöldségek, ételek között szerepel a paradicsom, görögdinnye, narancs, uborka, őszibarack, valamint a zöldséges, húsos levesalapok.
A víz többek között oxigént biztosít a szervezet számára, melynek eredményeként frissebbnek, élénkebbnek érezzük magunkat. Viszont, ha nem tud a test elég oxigénhez jutni, akkor válaszként kevésbé érezzük a stimuláló hatást, fáradtabbak leszünk, gyakrabban ásítunk, lustaság tör ránk. Ezért figyeljünk oda, hogy a nap minden részében igyunk valamilyen folyadékot, a reggeli ébredés után fogyasszunk el egy pohár vizet, valamint, ha futni készülünk, tesióra jön, edzőterembe megyünk, akkor készítsünk magunknak friss gyümölcsökből, zöldségekből smoothiet, vagy mindenképp szénsavmentes vízzel induljunk útra!
A bőrszárazságnak több kiinduló oka lehet, mint például vitaminhiány, szervi rendellenességek, allergiás reakció stb., ezek mind állhatnak a tünet mögött. Ám nem kell feltétlenül a legrosszabbra gondolni, elég, ha „csak” a vízhiányt tételezzük fel, ugyanis a dehidratáltság egyik leglátványosabb ismertetőjele a száraz bőr, kicserepesedett ajkak. A bőrnek nagy mennyiségű vízre van szüksége, hogy ragyogó és egészséges maradjon, így a csökkenő víztartalom egyből szembetűnő változásokat eredményez rajta. Ezt tetőzheti még, ha sok cukrozott, alkohol- és/vagy koffeintartalmú italt fogyasztunk, esetleg intenzív testmozgást végzünk, megterhelő edzésprogramot követünk, szükség van az átlagosnál nagyobb folyadékbevitel megtételére napi szinten.
Az egyik legkellemetlenebb tünet, ha a gyomor- és a bélműködésre hat negatívan. A víz segíti a megfelelő bélműködést, a méreganyagoktól való megszabadulást, ezért a vízhiány lassítja ezeket a folyamatokat, nehezebben megy az emésztés ennek következtében. A napközbeni rendszeres folyadékfogyasztás mellett ajánlott gondolni az étkezés előtti vízfogyasztásra is (jobban, mint étkezés után), hogy az ételeket a gyomor könnyebben meg tudja az étkezés befejeztével emészteni.
A szervezet képes arra, hogy becsapjon, hogy vajon tényleg éhesek vagyunk-e, vagy szimplán csak szomjúságra éheztünk. Könnyű összekeverni a két érzetet, hiszen az agy ugyanazon részéről érkeznek ezek az ingerek. Ha már többször előfordult Veled, hogy nem tudtad eldönteni a hiányérzeted, esetleg nemrég étkeztél, és mégis éhesnek érzed magad, akkor ajánlott döntést hozni a „vízpróbával”. Az éhségérzetet követően tölts meg egy nagy poharat vízzel, idd meg az egészet, s ha utána is éhes maradsz, akkor jöhet a táplálkozás, viszont, ha az éhségérzet elillant, akkor csak vizet igényelt a szervezeted. Ha kifejezetten az édességről álmodozol egy megterhelő edzést követően, akkor valószínűleg kevés vizet raktároz a szervezeted (nem ittál eleget), így gyorsabban használja fel a szénhidrátot, amit az edzés végeztével a cukormennyiség bevitelével kíván pótolni. Ahhoz, hogy ezt elkerüld, figyelj a fokozott hidratálásra, nagyobb mennyiségű vizet vigyél magaddal edzésre!
A fent említett tüneteken kívül egyéb más jelentkezési formák is adódhatnak még (mint például szédülés, verejték hiánya), amelyek nagyobb kockázatot, komolyabb veszélyeket eredményezhetnek. A megelőzés érdekében ügyeljünk arra, hogy körülöttünk mindig legyen egy pohár víz, szorítsunk helyet a táskánkban egy palack víznek, amint elmegyünk otthonról, pótolhatjuk a folyadékot a mindennapi leves fogyasztásával, frissen facsart narancslével, zöldséges-gyümölcsös turmixokkal, smoothiekkal.