Korábbi blogbejegyzésekben már olvashattál az életmódváltoztatás lépéseiről, gyakorlati tanácsokról. Ezeket az anyagokat ide és ide kattintva érheted el. Nem ritka azonban, hogy adott a jó célkitűzés, a felelősségvállalás, a rendszeres és színes étkezés, a mérleg nyelve mégsem mozdul. Számos olyan tényező van, melyek ugyanolyan fontosak, ha fogyásról van szó, mint az egyénre szabott étrend. Szemezgessünk ezekből néhányat!
Nem érdemes egyik napról a másikra mindenen változtatni, így az első pár hónapban nem is feltétlenül probléma, ha az étrendedre fordítasz nagyobb hangsúlyt. Pár hét után viszont a rendszeres fizikai aktivitás elmaradása vagy hiánya hátráltathat a súlycsökkentésben. Vitathatatlan szerepe van a boldogsághormonok felszabadításában, segít a rosszkedv, a depresszió megelőzésében, kezelésében és a stresszt is könnyedén levezetheted egy kiadós tornával, edzéssel.
Gyakorlati tippek
Kevesebbet beszélünk róla, de az optimális folyadékbevitel (ami jó esetben víz formájában történik) segíti a fogyást. Talán nem figyelted meg és nem tesztelted, de a vélt éhséget sok esetben a szomjúságérzéssel keverjük össze. Próbáld ki, hogy ha két étkezés között éhes vagy, megiszol 1-2 pohár vizet, akár citromlével ízesítve. A folyadék rövid ideig ugyan, de teltségérzetet okoz, illetve kimossa a felesleges sókat, salakanyagokat a sejtek, szervek, szövetek közül, segíti az emésztést és a tápanyagok felszívódását, ezáltal közvetetten gyorsítja a béltartalom továbbhaladását.
Gyakorlati tippek
A stressz kifejezést általában negatív történések során szoktuk használni, holott tudományos értelemben beszélhetünk pozitív, ún. eustresszről is, melynek nagy szerepe van például a (sport)terheléshez való alkalmazkodásban, a teljesítménynövelésben. A rövid idejű stressz-szint növekedés tehát még előnyünkre is válhat, azonban a hosszú ideig tartó, folyamatos stressz bizonyítottan egészségkárosító hatású és közvetetten a túlsúly kialakulásában is szerepet játszik. Bonyolult biokémiai folyamatok állnak mögötte, de a kulcs az egyik legismertebb stresszhormon, a kortizol állandó magas szintjében rejlik. Az állandósuló magas kortizolszint következménye lehet a csökkenő ellenállóképesség, így védtelenebb immunrendszer; romló anyagcsere-folyamatok; inzulinrezisztencia; fokozott étvágy vagy a már kora reggel tapasztalt fáradtság, lehangoltság.
Gyakorlati tippek
Szintén kevesebbet hangoztatott téma, de a nem megfelelő minőségű és/vagy mennyiségű alvás és túlsúly kapcsolatáról számos tudományos bizonyíték áll rendelkezésünkre. A rossz alvás felborítja az étvágyunkat, ételpreferenciánkat, ezáltal a táplálékfelvételt, de kihatással van az anyagcserére és a hormonáztatásra is. A legérdekesebb változást az étvágyat szabályozó hormonokban találjuk: megnő az ún. ghrelin és csökken a leptin hormon mennyisége. A leptin az étvágycsökkentésért, a ghrelin az étvágyfokozásiért felel. Ennélfogva a nem megfelelő minőségű, mennyiségű alvás következménye a fokozott étvágy lesz.
Fontos tudnod, hogy rövidtávon nincsen kihatással a rossz minőségű alvás a testsúlyodra, de ha hónapok óta küzdesz alvási problémákkal (és nincsen meghatározható oka, pl. nem kismama vagy), érdemes szomnológus szakorvossal konzultálni.
Gyakorlati tippek
Ma már ismert tény, hogy a túlsúly, elhízás csak életmóddal történő kezelése és a pszichés tényezők elhanyagolása, a legtöbb esetben nem hoz hosszútávú eredményt, sőt, a depresszió csak fokozódik – a kilók pedig rakódnak. Mindenhol azt halljuk, hogy a fogyás “képlete” egyszerű: egyél kevesebbet, mint amennyit felhasználsz, de valójában ez ennél összetettebb. A túlsúly, a ragaszkodó plusz kilók jelentést hordoznak magukban, melyek feltárásához elengedhetetlen az önismeret és a személyiségfejlődés.
Gyakorlati tippek
Ha úgy érzed, ezek közül mindegyik terület rendben van, mégsem haladsz a célod felé, érdemes elgondolkodni, nem áll-e betegség a fogyási sikertelenség hátterében. Ilyen problémák lehetnek például a pajzsmirigybetegségek, szénhidrátanyagcsere-zavarok (pl. inzulinrezisztencia, cukorbetegség), emésztőrendszeri megbetegedések, egyéb hormonális problémák.