A nap első étkezését optimálisan az ébredést követő 1-1,5 órán belül fogyasztjuk el, így nem leszünk túlságosan éhesek és energikusan tudunk nekikezdeni a napi teendőknek. A jó reggeli célja, hogy:
Bár a kutatási eredmények nem egyértelműek arra vonatkozóan, hogy a reggeli kihagyása növeli a túlsúly, elhízás kockázatát (1, 2), a tapasztalat azt mondatja, hogy a legtöbb embernek könnyebb a napi energiabevitelét kontrollálni, ha egy megfelelően összeállított reggelit fogyaszt.
Tipp! Ha nincs kedved korán reggel időt tölteni a konyhában, készítsd el előző nap a reggelidet.
A reggeli optimális energia- és tápanyagtartalma
Mindhárom tápanyagot, azaz szénhidrátot, zsírt és fehérjét is tartalmaz – így lesz teljes értékű a menü. Fontos tudnod, hogy a tápanyagok ideális elosztását az egyéni célok, szükségletek és szokások függvényében minden esetben érdemes személyre szabni, a továbbiakban általános ajánlásokat olvashatsz.
Egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás esetén a napi össz. energiabevitelünk kb. 20 százalékát tegye ki a nap első étkezése. Ez egy 2000 kcal-t tartalmazó étrendben 400 kcal-t jelent. Az ajánlott tápanyagmegoszlás:
Az említett 400 kcal-s reggeli esetén ez 40 gramm szénhidrátot, 13 gramm zsírt, 30 gramm fehérjét takar.
Szénhidrátforrások
A menü alapját lassú felszívódású, magas rosttartalmú élelmiszerek alkossák, úgymint:
Kerülendők, ritkábban fogyasztandók:
Zsírforrások
Valamennyi zsiradék mind a szénhidrátforrásokban, mind az alább olvasható fehérjeforrásokban található. Étrendünk alapját alapvetően a növényi eredetű zsiradékok képezzék (kivétel a magas telített zsírsavtartalmú kókusz-, pálmaolaj), de természetesen mind állati zsírok, mind kókuszolaj használható, csak kisebb mennyiségben és ritkábban. Kenyér, pékáru megkenésére margarin, vaj, állati zsírok és bolti sajtkrémek helyett érdemes kipróbálni a különféle házi zöldségkrémeket, az avokádókrémet, a hummuszt vagy akár babkrémeket. A zabkását kedvelők dúsíthatják a reggelit 1-2 teáskanál magkrémmel (pl. mandulavaj), magőrleménnyel, lenmaggal, chia maggal vagy 1 zárt marék olajos maggal.
Tipp! Zöldségkrémet nagyon egyszerűen készíthetsz otthon is. Főzd puhára a választott zöldséget (bármit választhatsz, de a sárgarépát, céklát, cukkinit és édesburgonyát mindenképpen próbáld ki), kedved szerint fűszerezd, majd adj hozzá kevés jó minőségű olívaolajat vagy hidegen sajtolt növényi olajat és pürésítsd. Ugyanezt elkészítheted hüvelyesekből, pl. csicseriborsóból – szezámkrém (tahini) hozzáadásával máris kész a házi hummusz. Ha nem töltenél időt az alapanyagok előfőzésével, használj alacsony sótartalmú, tartósítószer- és adalékanyag-mentes konzervet.
Fehérjeforrások
Hosszantartó teltségérzetet biztosít, ha kellő mennyiségű fehérjét fogyasztasz, mely lehet:
A klasszikus felvágottak (pl. Zala, Olasz, párizsi), a virsli, a szalámi-, kolbász és szalonnafélék önmagukban nem biztosítanak kellő mennyiségű fehérjét, és só-, magas telített zsírtartalmuk miatt nem is támogatják az egészséget. A különféle cukorral, ízfokozókkal “dúsított” halkonzervek, májkrémek, húskrémek is kerülendők. Bár a tej, a joghurt és a kefir is teljes értékű fehérjeforrások, gyors vércukorszint-emelő hatással bírnak, így nem érdemes pl. a zabkását velük dúsítani és tejeskávéval sem érdemes indítani a napot.
Források:
1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30700403/
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30781797/